Muzeum Tatrzańskie dysponuje własną pracownią konserwatorską.
Wyspecjalizowana kadra dyplomowanych restauratorów dzieł sztuki dba o pieczołowite renowacje i konserwacje cennych eksponatów muzealnych.
Zbiory Muzeum w ostatnim czasie wzbogaciły się o zupełnie nowe artefakty wydobyte z ziemi podczas badań archeologicznych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Obiekty zostały wykopane z terenu nieruchomości na której zlokalizowany jest budynek „Palace”.
Dzięki przeprowadzonym pracom archeologicznym odsłonięto miedzy innymi fundamenty spalonej w 1928r. „Pepity” (od 1910r. zwanej „Ładą”), przedmioty użytku codziennego, należące do gestapowców okupujących Zakopane, a także ruchomości, wchodzące w skład wyposażenia dawnej placówki Gestapo.
Podczas pracy archeolodzy IPN wydobyli między inny: porcelanową figurkę Matki Bożej (sprzed 1928r.), fragmenty pieców kaflowych z „Pepity” (sprzed 1895r.), łuski z amunicji do karabinu Mauser oraz monety z czasów okupacji, a także wiele innych artefaktów, które po renowacji będzie można zobaczyć na wystawie stałej w utworzonym Muzeum Palace.