• Home
  • Aktualności

Jadwiga Bornetówna – zawodniczka Mistrzostw Świata FIS w Narciarstwie

Od 11 do 19 lutego 1939 roku w Zakopanem odbywały się Mistrzostwa Świata FIS w Narciarstwie. Alpejczycy startowali w trzech konkurencjach: zjazd, slalom i kombinacja. Zjazd miał miejsce ze stoków Kasprowego Wierchu, natomiast trasę slalomu wytyczono w Suchym Żlebie na Kalatówkach.
W zawodach udział wzięła reprezentantka Polski, harcerka – Jadwiga Bornetówna, córka żydowskiego fabrykanta z Łodzi. Rodzina Bornetów mieszkała w Zakopanem, w okazałej willi „Borneta” przy ul. Grunwaldzkiej. Podczas mistrzostw świata w 1939 roku, Józef Bornet zorganizował w willi przyjęcie, na które zaproszono najlepszych zawodników, w tym odnoszącą liczne sukcesy ekipę niemiecką.
W czasie II wojny światowej willa „Borneta” została przejęta na siedzibę partii hitlerowskiej NSDAP. Jadwiga Bornet wraz z matką zginęły w łódzkim getcie. Józef Bornet ocalał, zbiegł do Kanady.
Willa „Borneta” został rozebrana w lutym 2022 r., dziś jednym śladem po obecności Bornetów w Zakopanem jest zachowane jeszcze oryginale ogrodzenie przedwojennej willi.