Otwarcie budynku Palace.

Po blisko 85 latach od wybuchu II wojny światowej udostępniamy Państwu miejsce pamięci i Muzeum Palace.
W regionalnej świadomości budynek Palace zasłynął jako „Katownia Podhala”. Przedwojenny pensjonat stał się symbolem okrucieństw wojny i niemieckiej okupacji Podtatrza. O właściwe upamiętnienie tego miejsca starano się od dawna – nie było to jednak proste zadanie. Po wojnie w Palace mieściło się m.in. sanatorium, żłobek i liceum. W budynku urządzono także ośrodek rekreacyjno-sportowy. Istotną rolę w zachowaniu pamięci o wojennych losach odegrało Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala, przez wiele lat prowadzące izbę pamięci w części dawnych piwnic.
Muzeum Palace będzie spełniać trzy zasadnicze funkcje: miejsca pamięci, ekspozycji muzealnej oraz centrum badań i dyskusji nad historią XX w – w szczególności nad okresem II wojny światowej w południowej Małopolsce.
8 marca zostanie otwarty budynek przyszłego Muzeum. Stanowi on efekt wieloletnich starań Muzeum Tatrzańskiego o zachowanie i konserwację każdego autentycznego fragmentu willi Palace.
Wystawa stała, na której zaprezentowana zostanie opowieść o skomplikowanych losach mieszkańców Podtatrza w trakcie niemieckiej okupacji zostanie zaprezentowana 27 marca.
Projekt „Utworzenie Muzeum Palace” – inwestycja zrealizowana z budżetu Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego, przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowiźnie Miasta Zakopane
Program uroczystości:
10.00 Msza św. w kościele Św. Krzyża w Zakopanem (ul. Tytusa Chałubińskiego 30)
11.00 Przemarsz sprzed kościoła przed budynek Palace (ul. Tytusa Chałubińskiego 7)
11.30-12.30 Uroczyste otwarcie Muzeum Palace – oddziału Muzeum Tatrzańskiego
(wydarzenie odbywać się będzie na placu przed budynkiem)
12.30-15.00 Zwiedzanie wnętrz budynku Palace
18.30 Wykład inauguracyjny oraz koncert pieśni patriotycznych i inspirowanych historią