82. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca 2022 roku przypadła 82. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.

Dzień ten został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W pierwszym transporcie do KL Auschiwitz zesłano 45 więźniów z Podhala, w tym 23 więźniów z Katowni Podhala Palace.

Mając na uwadze pamięć, należną ofiarom nazistowskich zbrodni, wspólnie z rodzinami więźniów z Palace, z księdzem Dziekanem z Sanktuarium Świętej Rodziny w Zakopanem wraz ze Starostwem Powiatowym w Zakopanem, z Miastem Zakopane oraz Radą Miasta Zakopane, z Gminą Czarny Dunajec, ze Stowarzyszeniem Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala, wzięliśmy udział w symbolicznych uroczystościach, upamiętniających ofiary II wojny światowej.
Dziękujemy wszystkim, którym udało się być dzisiaj w Zakopanem, pod Katownią Podhala Palace. Dziękujemy także tym, którzy nie mogli przybyć, za pamięć, wsparcie i zaangażowanie.
Niezmiennie zapraszamy wszystkie osoby, organizacje, rodziny więźniów do włączenia się we wspólne tworzenie Muzeum Palace