Rocznica rozstrzelania Heleny Migiel, Katarzyny Filipek i Marii Barglik

6 marca 1944 roku w Borze Kombinackim okupanci rozstrzelali Helenę Migiel, Katarzynę Filipek i Marię Barglik.

6 marca 2022 roku, rodziny Ofiar, wspólnie z ekipą Otwórz oczy, patrz zorganizowały uroczystości mające na celu upamiętnienie rozstrzelanych kobiet, które od 1944 roku do dziś, spoczywają we wspólnej mogile.
Katarzyna Filipek i Maria Barglik, za ukrywanie rodziny żydowskiej, zapłaciły najwyższą cenę. Katarzyna Filipek – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, pozostawiła siedmioro dzieci. Syn Marian, obecny na uroczystościach, wydarcie z życia dziecka mamy boleśnie odczuwa do dziś. Ślad swojej obecności, swojego bólu i cierpienia, na ścianach celi w Palace wyryła katowana Helena Migiel z Białego Dunajca: „Migiel Helena, zginie niewinnie, która jest Polką prawdziwą”.
Bohaterskie czyny, okrutny los „Walecznych z Gór” spisała Agata Puścikowska
Dzięki życzliwości Rodzin oraz Otwórz oczy, patrz Muzeum Palace mogło uczestniczyć we wzruszających uroczystościach mających na celu upamiętnienie bliskich osób, których życie w brutalny sposób zostało przerwane. Zaangażowanie Rodzin w troskę o pamięć wsparł wójt gminy Tokarnia, Pan Marek Kluska oraz Kliszczackie Centrum Kultury. Wyrazy uznania i podziękowania dla Otwórz oczy, patrz i Catering StaF Stanisław Filipek
Wszystkich Państwa, którzy odczuwają potrzebę upamiętnienia bliskich, którzy doświadczyli terroru II wojny światowej, zapraszamy do współtworzenia Muzeum Palace.
„Ciała matek, ojców, sióstr, braci –
Przeszyte kulami –
Spoczęły tu bez pacierzy,